Go Navy
Everett B. Morris Trophy -- College Sailor of the Year
1995 Ryan Cox
1992 Bradley M. Rodi
1993 Bradley M. Rodi
1987 Robert A. Hallawell

Robert H. Hobbs Trophy -- Sportsman of the Year
2011 Robert Vann
1997 Erica Muesler
1991 Timothy Wachendorfer

College Sailing Hall of Fame
** The College Sailing Hall of Fame recognizes sailing achievement prior to the establishment of All-America honors in 1967 and Women's All-America honors in 1987, or contribution to intercollegiate sailing. The following are those Naval Academy graduates that have been so honored and named to the Intercollegiate Hall of Fame:
Gerard Coleman '80 (2012)
Adm. Robert W. McNitt '38 (1998)
Deborah Dunbar '82 (1995)
Pamela Corwin '83 (1995)
Kathryn Karlson '80 (1994)
David C. Minton III '56 (1971)
Richard I. Tillman '58 (1971)
James P. Googe Jr. '57 (1970)
Charles R. Ulmer '61 (1970)

Coed All-America Skippers
2009 Andrew Vann
2002 Travis Weber
2001 Travis Weber
1999 Eugene Schmitt
1998 Dean R. Balcirak
1998 William C. Stout
1997 Dean R. Balcirak
1997 William C. Stout
1996 R.D. Burley
1996 William C. Stout
1995 R.D. Burley
1995 Ryan Cox
1994 Ryan Cox
1994 David G. Fagen, III
1994 Eric Naranjo
1993 David G. Fagen, III
1993 Michael G. O'Bryan
1993 Bradley M. Rodi
1992 William B. Graves
1992 Susan S. Minton
1992 Michael G. O'Bryan
1992 Bradley M. Rodi
1991 William B. Graves
1991 Susan S. Minton
1991 Bradley M. Rodi
1990 Keith B. Davids
1990 Bradley M. Rodi
1989 Keith B. Davids
1989 Per Lovfald
1989 Charles Pucciariello
1988 Alexander C. Cutler
1988 Keith B. Davids
1988 Per Lovfald
1987 Alexander C. Cutler
1987 Edward A. Eckert
1987 Robert E. Hallawell
1986 Alexander C. Cutler
1986 Robert E. Hallawell
1986 George Slook
1985 Robert E. Hallawell
1985 Brian Ledbetter
1985 Rick Merriman
1984 Harold L. Gilreath, Jr.
1984 Brian Ledbetter
1984 Rick Merriman
1983 Robert B. Brown
1983 Harold L. Gilreath, Jr.
1983 Brian Ledbetter
1983 Rick Merriman
1981 Robert K. Anoll
1981 Mary Brigden
1981 Nick Madigan
1980 Robert K. Anoll
1980 Gerard T. Coleman
1980 Jasper Craig
1980 John G. Speer
1979 Gerard T. Coleman
1979 Jasper Craig
1979 Paul M. Van Cleve
1978 Gerard T. Coleman
1978 Timothy J. McGee
1978 Paul M. Van Cleve
1977 Paul A. LaBossiere
1977 Garland P. Wright
1976 Douglas W. Hart
1973 William L. Campbell
1972 William L. Campbell
1971 William L. Campbell
1970 Daniel M. Rugg
1969 R. DuBose Joslin
1969 Daniel M. Rugg
1967 Robert D. Fischl

Honorable Mention Coed All-America Skippers
2014 Michael Grove
2014 Mary Hall

All-America Women Skippers
2014 Mary Hall
2013 Mary Hall
2008 Charlotte Hill
2007 Charlotte Hill
2007 Katie Whitman
2006 Charlotte Hill
2006 Katie Whitman
1998 Julie Younger
1997 Mallory Mestayer
1997 Julie Younger
1996 Mallory Mestayer
1996 Julie Younger
1995 Mallory Mestayer
1995 Julie Younger
1994 Mallory Mestayer
1992 Susie Minton
1991 Susie Minton
1991 Cynthia Williams
1990 Susie Minton
1989 Susie Minton
1989 Cynthia Williams
1988 Gretchen Stage
1987 Susan Mitchell
1987 Gretchen Stage

Honorable Mention All-America Skippers
2014 Marissa Lihan
2012 Mary Hall
2011 Clark Hayes
2011 Robert Vann
2010 Robert Vann
2009 Robert Vann
2004 Alexa Bestoso
2000 Wade Tornyos
1999 Grant Garcia
1999 Wade Tornyos
1997 Walter H. Allman
1996 Walter H. Allman
1995 Will Stout
1993 Ryan Cox
1993 Eric Naranjo
1992 David Fagen
1991 Tim Wachendorfer
1990 David Blackman
1990 Mike Varney
1989 Jay Cavalieri
1987 Keith Davids
1987 Ted Williams
1985 Scott Harrison
1985 George Slook
1983 Pam Corwin
1982 Robbie Brown
1982 Mark Converse
1982 Ted Mortensen
1982 David Smith
1981 Mark Converse
1981 Debbie Dunbar
1980 Mary Brigden
1978 Mark Miller

All-America Crew
2014 Alex Ascunsion
2014 Layne Morrison
2013 Glenn McKenna
2012 Saverio Maldari
2011 Saverio Maldari
2010 Christina Chance
2009 Christina Chance
2008 Kristen Sproat
2006 Andrea Wright
2002 Emilia Spencer
2000 Missy Carter
1999 Maria Alsina
1998 Susan Oliver
1997 Jessica Danluck
1997 Erica Muesler
1996 Jessica Danluck
1996 Erica Muesler
1995 Jessica Danluck
1995 Blanca Funes
1995 Erica Muesler
1994 Blanca Funes
1994 Melissa Jackson
1994 Heather Keane
1993 Heather Keane
1993 W. Paul Kenney
1993 Akane Saunders
1992 Jennifer Jones
1992 Reid McLaughlin
1991 Shane Baldino
1991 Julie Kohl
1991 Jeri Lea Smalley
1990 Shane Baldino
1990 Julie Kohl
1989 Sally Chamberlain
1989 Yvette Gonzalez
1988 Emily Almonte
1988 Sally Chamberlain
1987 Emily Almonte
1987 Yvette Gonzalez
1986 Emily Almonte
1986 Jamie Fontanella
1985 Allie Coetzee
1984 Cheri Kerr
1983 Cheri Kerr
1983 Melanie Kirby

All-Academic Sailing Team
2013 Stephen Jaenke
2013 Jocelynn Knudsen
2013 Kelsey Ragsdale
2012 Jason Carminati
2012 Erica Leinmiller
2012 Jocelynn Knudsen
2011 Jason Carminati
2011 Clark Hayes
2010 Clark Hayes
2010 Christina Chance
2009 Christina Chance
2008 Kristen Sproat
2007 Kristen Sproat
2007 Krysta Anthony
2006 John Applebaum

# GO NAVY #

10/04/14 at Jesuit Open All Day
10/04/14 at South Fall Qualifier All Day
10/04/14 MAISA Womens Fall Regatta All Day
10/04/14 Intrepid Trophy All Day
10/05/14 at Jesuit Open All Day