Recap

Licensed to U.S. Naval Academy     HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/31/2014 03:41 PM
                           COLUMBIA 2014 - 1/31/2014                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U.S. Naval Academy-MD  'A'                             NT    1:29.84   11  
     1) Walsh, Brendan T 21             2) Murphy, Sean C 20              
     3) DeBaugh, Jonathan G 19          4) Bomberger, Dain A 20           
       23.29    47.67  1:09.58  1:29.84                                    
  2 U.S. Naval Academy-MD  'B'                             NT    1:33.15    3  
     1) Lane, Joseph N 19               2) Hoffer, Luke M 21              
     3) McCullagh, Hayes P 18           4) Bowden, Daniel B 21            
       24.19    49.70  1:12.81  1:33.15                                    
  2 Columbia University-MR  'A'                            NT    1:33.15    3  
     1) Fox-Moles, Michael J 20         2) Wong, Stanley 19               
     3) May, Drew T 18                  4) Ngan, Alex K 20                
       24.10    50.05  1:12.70  1:33.15                                    
  4 U.S. Naval Academy-MD  'C'                             NT   x1:33.17  
     1) Rusiewski, Dj A 18              2) Brutkiewicz, Marlin S 18       
     3) Bailey, Ryan P 19               4) Weber, Riley P 19              
       24.34    50.18  1:12.95  1:33.17                                    
  5 U.S. Naval Academy-MD  'D'                             NT   x1:36.50  
     1) Golankiewicz, Andrew J 21       2) De Jong, Morgan 18             
     3) Mays, Bryson E 19               4) Guthmann, Joseph H 22          
       24.89    51.45  1:14.88  1:36.50                                    
  6 Columbia University-MR  'B'                            NT    1:36.99  
     1) Norman, Thomas E 18             2) Santoro, John G 19             
     3) Radice, Julian M 18             4) Swallow, Matt S 20             
       24.44    52.16  1:15.55  1:36.99                                    
 -- U.S. Naval Academy-MD  'E'                             NT   X1:38.02  
     1) Hetzel, Thomas M 19             2) Grove, Ben T 21                
     3) Peribonio, Mike T 22            4) Sweeney, Brian F 21            
       25.32    52.26  1:16.30  1:38.02                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Thomas J          20 U.S. Navy-MD              NT    9:22.35    9  
       26.04    54.81  1:23.14  1:50.92  2:18.88  2:46.83  3:15.08  3:43.64
     4:11.93  4:40.38  5:08.77  5:37.31  6:05.74  6:34.20  7:02.57  7:30.87
     7:58.98  8:26.86  8:54.77  9:22.35                                    
  2 Nickell, Alex J           19 U.S. Navy-MD              NT    9:27.95    4  
       25.98    54.60  1:23.12  1:51.60  2:20.31  2:48.83  3:17.57  3:46.21
     4:15.07  4:43.97  5:12.22  5:40.54  6:08.96  6:37.46  7:05.56  7:34.09
     8:02.50  8:31.13  8:59.84  9:27.95                                    
  3 Stephenson, Harry C       21 Columbia-MR               NT    9:30.27    3  
       26.02    54.59  1:23.19  1:51.72  2:19.84  2:48.10  3:16.68  3:45.55
     4:14.26  4:43.26  5:12.45  5:41.34  6:10.54  6:39.82  7:09.05  7:38.27
     8:07.03  8:35.85  9:03.75  9:30.27                                    
  4 Bondarenko, Nikita O      18 Columbia-MR               NT    9:30.29    2  
       26.13    53.90  1:21.61  1:49.38  2:17.46  2:45.92  3:14.43  3:43.30
     4:12.15  4:41.04  5:09.79  5:39.18  6:08.26  6:37.79  7:07.24  7:36.82
     8:05.74  8:34.77  9:03.40  9:30.29                                    
  5 Foster, Jack A            18 Columbia-MR               NT    9:30.75    1  
       26.10    54.84  1:23.76  1:52.40  2:21.12  2:50.11  3:18.93  3:47.68
     4:16.76  4:45.47  5:14.18  5:42.79  6:11.56  6:40.38  7:09.20  7:37.86
     8:06.65  8:35.44  9:03.78  9:30.75                                    
  6 Martin, Noah W            19 U.S. Navy-MD              NT    9:46.34  
       26.09    54.84  1:23.51  1:52.28  2:21.07  2:50.13  3:19.17  3:48.23
     4:17.75  4:47.30  5:17.27  5:47.05  6:16.68  6:46.71  7:16.47  7:46.67
     8:16.60  8:46.64  9:16.84  9:46.34                                    
  7 Ciocco, Sam D             19 U.S. Navy-MD              NT   x9:47.42  
       26.85    56.08  1:25.20  1:54.59  2:24.29  2:53.67  3:23.77  3:53.28
     4:23.07  4:52.57  5:22.26  5:51.86  6:21.11  6:50.35  7:19.82  7:49.33
     8:18.91  8:48.88  9:18.60  9:47.42                                    
  8 Vivadelli, Christian C    19 Columbia-MR               NT   x9:50.25  
       26.52    55.16  1:24.11  1:53.14  2:22.31  2:51.87  3:21.46  3:51.28
     4:21.44  4:51.53  5:21.65  5:51.80  6:22.09  6:52.24  7:22.46  7:52.55
     8:22.39  8:52.20  9:21.49  9:50.25                                    
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Li, Terry                 18 Columbia-MR               NT    1:40.96    9  
       23.83    50.10  1:15.42  1:40.96                                    
  2 Mita, Riley N             20 U.S. Navy-MD              NT    1:42.10    4  
       23.79    49.34  1:15.59  1:42.10                                    
  3 Koll, Dominik             28 Columbia-MR               NT    1:42.11    3  
       23.84    50.00  1:16.02  1:42.11                                    
  4 Davison, Hugh M           21 U.S. Navy-MD              NT    1:42.70    2  
       23.76    50.43  1:16.84  1:42.70                                    
  5 Mango, Alex V             19 Columbia-MR               NT    1:43.44    1  
       24.14    50.31  1:16.95  1:43.44                                    
  6 Stoddard, Kevin M         20 U.S. Navy-MD              NT    1:43.62  
       24.47    50.84  1:17.02  1:43.62                                    
  7 Stinson, Nathan R         19 U.S. Navy-MD              NT   x1:45.21  
       24.67    51.60  1:18.13  1:45.21                                    
  8 Mattingly, Tyler S        19 Columbia-MR               NT   x1:45.66  
       25.26    52.03  1:18.87  1:45.66                                    
 -- Delgado, James P          17 Columbia-MR               NT   X1:46.29  
       24.88    51.75  1:18.86  1:46.29                                    
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Joseph N            19 U.S. Navy-MD              NT      50.65    9  
       24.66    50.65                                                      
  2 Fox-Moles, Michael J      20 Columbia-MR               NT      50.84    4  
       25.19    50.84                                                      
  3 Xu, Ben                   19 Columbia-MR               NT      51.17    3  
       25.18    51.17                                                      
  4 Walsh, Brendan T          21 U.S. Navy-MD              NT      51.18    2  
       24.68    51.18                                                      
  5 Norman, Thomas E          18 Columbia-MR               NT      52.21    1  
       25.40    52.21                                                      
  6 Campbell, Conor P         21 U.S. Navy-MD              NT      52.35  
       25.82    52.35                                                      
  7 Golankiewicz, Andrew J    21 U.S. Navy-MD              NT     x52.87  
       25.51    52.87                                                      
  8 Radice, Julian M          18 Columbia-MR               NT     x56.07  
       27.00    56.07                                                      
 -- King, Ethan M             18 U.S. Navy-MD              NT     X52.82  
       25.64    52.82                                                      
 -- Rusiewski, Dj A           18 U.S. Navy-MD              NT     X53.00  
       26.00    53.00                                                      
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Sean C            20 U.S. Navy-MD              NT      54.79    9  
       25.78    54.79                                                      
  2 Hoffer, Luke M            21 U.S. Navy-MD              NT      56.30    4  
       27.03    56.30                                                      
  3 Brutkiewicz, Marlin S     18 U.S. Navy-MD              NT      56.66    3  
       26.63    56.66                                                      
  4 Saunders, Codi B          19 Columbia-MR               NT      58.04    2  
       26.76    58.04                                                      
  5 Swallow, Matt S           20 Columbia-MR               NT      58.56    1  
       27.71    58.56                                                      
  6 Wong, Stanley             19 Columbia-MR               NT      59.06  
       27.48    59.06                                                      
  7 Traub, Eric S             21 Columbia-MR               NT     x59.51  
       28.02    59.51                                                      
  8 Grove, Ben T              21 U.S. Navy-MD              NT     x59.68  
       27.68    59.68                                                      
 -- De Jong, Morgan           18 U.S. Navy-MD              NT     X58.62  
       27.54    58.62                                                      
 -- Wood, Andrew W            23 Columbia-MR               NT   X1:00.01  
       27.89  1:00.01                                                      
 -- Santoro, John G           19 Columbia-MR               NT   X1:00.53  
       28.71  1:00.53                                                      
 -- Raynes, Stephen A         20 Columbia-MR               NT   X1:00.63  
       28.65  1:00.63                                                      
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Kevin B            21 Columbia-MR               NT    1:48.00    9  
       24.92    52.41  1:19.62  1:48.00                                    
  2 Jakl, David C             19 Columbia-MR               NT    1:48.62    4  
       24.09    52.07  1:21.05  1:48.62                                    
  3 DeBaugh, Jonathan G       19 U.S. Navy-MD              NT    1:48.73    3  
       24.92    53.03  1:20.88  1:48.73                                    
  4 May, Drew T               18 Columbia-MR               NT    1:52.25    2  
       24.90    53.25  1:22.16  1:52.25                                    
  5 Chen, Ronald              19 Columbia-MR               NT   x1:56.30  
       25.42    54.20  1:24.53  1:56.30                                    
  6 Peribonio, Mike T         22 U.S. Navy-MD              NT    1:59.06    1  
       26.27    56.16  1:26.87  1:59.06                                    
  7 McCullagh, Hayes P        18 U.S. Navy-MD              NT    1:59.50  
       25.44    55.08  1:26.44  1:59.50                                    
  8 Mays, Bryson E            19 U.S. Navy-MD              NT   x1:59.64  
       26.07    55.65  1:27.08  1:59.64                                    
 -- Collins, Eric T           18 U.S. Navy-MD              NT   X2:03.41  
       27.08    57.91  1:30.11  2:03.41                                    
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bomberger, Dain A         20 U.S. Navy-MD              NT      20.84    9  
  2 Gaissert, Philipp Y       20 Columbia-MR               NT      20.88    4  
  3 Ngan, Alex K              20 Columbia-MR               NT      20.96    3  
  4 Bowden, Daniel B          21 U.S. Navy-MD              NT      21.14    2  
  5 Weber, Riley P            19 U.S. Navy-MD              NT      21.17    1  
  6 Bundas, Michael J         17 U.S. Navy-MD              NT     x21.64  
  7 Xu, Ben                   19 Columbia-MR               NT      21.90  
 -- Sweeney, Brian F          21 U.S. Navy-MD              NT     X22.04  
 -- Guthmann, Joseph H        22 U.S. Navy-MD              NT     X22.41  
 
Event 8  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rembrandt, Micah          20 Columbia-MR               NP     340.50    9  
  2 Freedman, Ben A           21 U.S. Navy-MD              NP     326.63    4  
  3 Principato, David         21 U.S. Navy-MD              NP     322.88    3  
  4 Mayo, Will                21 U.S. Navy-MD              NP     313.43    2  
  5 Esposito, Joe             21 U.S. Navy-MD              NP    x282.60  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jakl, David C             19 Columbia-MR               NT      45.62    9  
       22.92    45.62                                                      
  2 Davison, Hugh M           21 U.S. Navy-MD              NT      45.77    4  
       22.06    45.77                                                      
  3 Gaissert, Philipp Y       20 Columbia-MR               NT      45.92    3  
       22.17    45.92                                                      
  4 Li, Terry                 18 Columbia-MR               NT      46.37    2  
       22.50    46.37                                                      
  5 Bomberger, Dain A         20 U.S. Navy-MD              NT      46.78    1  
       22.95    46.78                                                      
  6 Ngan, Alex K              20 Columbia-MR               NT     x46.98  
       22.77    46.98                                                      
  7 Stoddard, Kevin M         20 U.S. Navy-MD              NT      47.54  
       22.92    47.54                                                      
  8 Bowden, Daniel B          21 U.S. Navy-MD              NT     x48.24  
       23.05    48.24                                                      
 -- Guthmann, Joseph H        22 U.S. Navy-MD              NT     X48.50  
       22.98    48.50                                                      
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Conor P         21 U.S. Navy-MD              NT    1:50.16    9  
       26.15    54.01  1:22.43  1:50.16                                    
  2 Quinn, Kevin B            21 Columbia-MR               NT    1:50.63    4  
       27.50    55.69  1:23.21  1:50.63                                    
  3 Lane, Joseph N            19 U.S. Navy-MD              NT    1:51.61    3  
       26.14    53.64  1:22.29  1:51.61                                    
  4 Xu, Ben                   19 Columbia-MR               NT    1:52.95    2  
       27.09    55.85  1:24.06  1:52.95                                    
  5 Norman, Thomas E          18 Columbia-MR               NT    1:53.10    1  
       26.43    55.07  1:24.01  1:53.10                                    
  6 Condon, Shane P           18 U.S. Navy-MD              NT    1:53.29  
       26.58    54.34  1:23.37  1:53.29                                    
  7 Golankiewicz, Andrew J    21 U.S. Navy-MD              NT   x1:56.86  
       27.58    57.00  1:26.98  1:56.86                                    
 -- King, Ethan M             18 U.S. Navy-MD              NT   X1:57.51  
       27.23    56.69  1:26.55  1:57.51                                    
 -- Rusiewski, Dj A           18 U.S. Navy-MD              NT   X2:00.16  
       27.70    57.66  1:29.15  2:00.16                                    
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffer, Luke M            21 U.S. Navy-MD              NT    2:01.94    9  
       27.58    58.42  1:29.96  2:01.94                                    
  2 Murphy, Sean C            20 U.S. Navy-MD              NT    2:02.00    4  
       27.15    58.25  1:30.53  2:02.00                                    
  3 Brutkiewicz, Marlin S     18 U.S. Navy-MD              NT    2:04.17    3  
       27.99  1:00.69  1:32.22  2:04.17                                    
  4 Traub, Eric S             21 Columbia-MR               NT    2:08.90    2  
       29.17  1:01.72  1:35.27  2:08.90                                    
  5 Santoro, John G           19 Columbia-MR               NT    2:09.06    1  
       29.82  1:02.60  1:35.97  2:09.06                                    
  6 De Jong, Morgan           18 U.S. Navy-MD              NT   x2:12.08  
       29.84  1:03.60  1:37.15  2:12.08                                    
  7 Swallow, Matt S           20 Columbia-MR               NT    2:14.78  
       29.57  1:04.05  1:39.18  2:14.78                                    
 -- Saunders, Codi B          19 Columbia-MR               NT   X2:10.36  
       29.03  1:02.53  1:36.43  2:10.36                                    
 -- Collins, Eric T           18 U.S. Navy-MD              NT   X2:10.67  
       29.88  1:03.24  1:36.86  2:10.67                                    
 -- Delgado, James P          17 Columbia-MR               NT   X2:10.84  
       29.80  1:02.96  1:36.64  2:10.84                                    
 -- Raynes, Stephen A         20 Columbia-MR               NT   X2:11.54  
       29.60  1:03.54  1:37.81  2:11.54                                    
 -- Grove, Ben T              21 U.S. Navy-MD              NT   X2:13.43  
       29.81  1:03.11  1:37.86  2:13.43                                    
 -- Wood, Andrew W            23 Columbia-MR               NT   X2:13.86  
       29.69  1:03.38  1:38.06  2:13.86                                    
 -- Chen, Ronald              19 Columbia-MR               NT         DQ  
       29.61  1:02.89  1:36.44       DQ                                    
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Thomas J          20 U.S. Navy-MD              NT    4:32.50    9  
       25.53    53.70  1:21.82  1:49.36  2:16.70  2:43.68  3:11.15  3:39.02
     4:06.54  4:32.50                                                      
  2 Nickell, Alex J           19 U.S. Navy-MD              NT    4:36.11    4  
       26.01    54.39  1:22.58  1:50.77  2:19.09  2:47.31  3:15.09  3:42.93
     4:10.46  4:36.11                                                      
  3 Bondarenko, Nikita O      18 Columbia-MR               NT    4:37.48    3  
       25.55    53.89  1:22.06  1:49.80  2:17.94  2:46.43  3:15.08  3:43.39
     4:10.79  4:37.48                                                      
  4 Mita, Riley N             20 U.S. Navy-MD              NT    4:39.77    2  
       26.20    54.47  1:22.89  1:51.39  2:19.99  2:48.95  3:17.41  3:45.44
     4:13.26  4:39.77                                                      
  5 Foster, Jack A            18 Columbia-MR               NT    4:39.81    1  
       25.94    54.46  1:22.86  1:51.61  2:20.12  2:48.84  3:17.47  3:45.83
     4:13.75  4:39.81                                                      
  6 Stephenson, Harry C       21 Columbia-MR               NT    4:48.06  
       26.38    55.50  1:24.78  1:54.10  2:23.03  2:52.06  3:21.27  3:50.67
     4:19.76  4:48.06                                                      
  7 Koll, Dominik             28 Columbia-MR               NT   x4:54.73  
       26.11    54.67  1:23.70  1:53.23  2:22.71  2:52.51  3:22.60  3:52.95
     4:24.30  4:54.73                                                      
  8 Martin, Noah W            19 U.S. Navy-MD              NT   x4:55.77  
       26.97    56.51  1:26.64  1:57.05  2:27.47  2:58.21  3:28.63  3:59.21
     4:29.72  4:55.77                                                      
 -- Ciocco, Sam D             19 U.S. Navy-MD              NT   X4:46.00  
       26.01    54.93  1:23.85  1:52.59  2:21.37  2:50.07  3:19.06  3:48.17
     4:17.25  4:46.00                                                      
 -- Stinson, Nathan R         19 U.S. Navy-MD              NT   X4:55.58  
       27.03    56.39  1:26.77  1:57.00  2:27.45  2:57.92  3:28.46  3:59.31
     4:29.43  4:55.58                                                      
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jakl, David C             19 Columbia-MR               NT      49.50    9  
       23.34    49.50                                                      
  2 DeBaugh, Jonathan G       19 U.S. Navy-MD              NT      49.95    4  
       23.54    49.95                                                      
  3 Li, Terry                 18 Columbia-MR               NT      50.33    3  
       23.59    50.33                                                      
  4 Bailey, Ryan P            19 U.S. Navy-MD              NT      50.95    2  
       23.77    50.95                                                      
  5 Gaissert, Philipp Y       20 Columbia-MR               NT      51.01    1  
       23.90    51.01                                                      
  6 Fox-Moles, Michael J      20 Columbia-MR               NT     x51.08  
       24.07    51.08                                                      
  7 McCullagh, Hayes P        18 U.S. Navy-MD              NT      51.31  
       23.66    51.31                                                      
  8 Walsh, Brendan T          21 U.S. Navy-MD              NT     x52.50  
       24.00    52.50                                                      
 -- Mays, Bryson E            19 U.S. Navy-MD              NT     X53.93  
       25.31    53.93                                                      
 -- Bundas, Michael J         17 U.S. Navy-MD              NT     X54.06  
       24.76    54.06                                                      
 
Event 14  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freedman, Ben A           21 U.S. Navy-MD              NP     310.95    9  
  2 Rembrandt, Micah          20 Columbia-MR               NP     303.75    4  
  3 Principato, David         21 U.S. Navy-MD              NP     292.73    3  
  4 Mayo, Will                21 U.S. Navy-MD              NP     278.18    2  
  5 Esposito, Joe             21 U.S. Navy-MD              NP    x250.65  
  6 Kim, Derek A              19 Columbia-MR               NP     244.88    1  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Kevin B            21 Columbia-MR               NT    1:53.42    9  
       24.26    52.68  1:26.80  1:53.42                                    
  2 Traub, Eric S             21 Columbia-MR               NT    1:55.21    4  
       25.57    56.07  1:29.24  1:55.21                                    
  3 Hetzel, Thomas M          19 U.S. Navy-MD              NT    1:55.92    3  
       25.12    53.27  1:27.79  1:55.92                                    
  4 Chen, Ronald              19 Columbia-MR               NT    1:57.21    2  
       25.53    56.12  1:30.07  1:57.21                                    
  5 Saunders, Codi B          19 Columbia-MR               NT   x1:57.63  
       25.91    57.18  1:30.99  1:57.63                                    
  6 Hoffer, Luke M            21 U.S. Navy-MD              NT    1:57.85    1  
       25.07    57.62  1:29.13  1:57.85                                    
  7 Nickell, Alex J           19 U.S. Navy-MD              NT    2:00.87  
       25.50    55.77  1:32.56  2:00.87                                    
  8 Campbell, Conor P         21 U.S. Navy-MD              NT   x2:02.13  
       26.98    58.18  1:33.44  2:02.13                                    
 -- Norman, Thomas E          18 Columbia-MR               NT   X1:56.28  
       25.18    53.73  1:28.53  1:56.28                                    
 -- Raynes, Stephen A         20 Columbia-MR               NT   X1:56.84  
       25.40    55.64  1:29.22  1:56.84                                    
 -- Radice, Julian M          18 Columbia-MR               NT   X1:58.05  
       25.41    56.13  1:31.36  1:58.05                                    
 -- De Jong, Morgan           18 U.S. Navy-MD              NT   X1:59.33  
       26.69    57.46  1:30.70  1:59.33                                    
 -- Brutkiewicz, Marlin S     18 U.S. Navy-MD              NT   X2:03.14  
       27.24    59.81  1:34.37  2:03.14                                    
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Columbia University-MR  'A'                            NT    3:04.82   11  
     1) Jakl, David C 19                2) Gaissert, Philipp Y 20         
     3) Li, Terry 18                    4) Ngan, Alex K 20                
       22.68    46.86  1:09.02  1:33.18  1:55.48  2:19.76  2:41.40  3:04.82
  2 Columbia University-MR  'B'                            NT    3:10.31    4  
     1) Koll, Dominik 28                2) Xu, Ben 19                     
     3) Bondarenko, Nikita O 18         4) Mango, Alex V 19               
       22.74    47.39  1:10.35  1:35.34  1:58.01  2:23.13  2:45.59  3:10.31
 -- U.S. Naval Academy-MD  'A'                             NT   X3:04.64  
     1) Mita, Riley N 20                2) Duvall, Thomas J 20            
     3) Bomberger, Dain A 20            4) Davison, Hugh M 21             
       23.03    47.33  1:09.55  1:33.18  1:55.28  2:19.48  2:40.89  3:04.64
 -- U.S. Naval Academy-MD  'C'                             NT   X3:13.02  
     1) Weber, Riley P 19               2) Stinson, Nathan R 19           
     3) Rusiewski, Dj A 18              4) Sweeney, Brian F 21            
       22.83    47.74  1:11.15  1:37.22  1:59.62  2:24.65  2:47.72  3:13.02
 -- U.S. Naval Academy-MD  'B'                             NT   X3:13.96  
     1) Guthmann, Joseph H 22           2) DeBaugh, Jonathan G 19         
     3) Stoddard, Kevin M 20            4) Bowden, Daniel B 21            
       23.92    49.20  1:12.13  1:37.64  2:00.16  2:25.59  2:47.94  3:13.96
 -- U.S. Naval Academy-MD  'D'                             NT   X3:24.36  
     1) Bundas, Michael J 17            2) McCullagh, Hayes P 18          
     3) Lane, Joseph N 19               4) Peribonio, Mike T 22           
       23.68    50.47  1:14.79  1:43.04  2:07.09  2:33.56  2:57.84  3:24.36
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. U.S. Naval Academy                  157   2. Columbia University                 140