Recap

Licensed to U.S. Naval Academy     HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/26/2018 03:55 PM
                       Navy vs Columbia 2018 - 1/26/2018                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Columbia University-MR  'A'                            NT    1:30.45   11  
     1) Stevens, Cole P 19              2) Park, Jae Y 21                 
     3) Frifeldt, Kevin D 20            4) Gwo, Albert J 19               
                  23.39       48.78 (25.39)     1:10.26 (21.48)     1:30.45 (20.19)
  2 U.S. Naval Academy-MD  'A'                             NT    1:31.12    4  
     1) Wilson, James T 19              2) Nguyen, Dean D 19              
     3) Piedt, Zachary E 20             4) Crossley, Maclean L 18         
                  23.47       49.17 (25.70)     1:11.03 (21.86)     1:31.12 (20.09)
  3 U.S. Naval Academy-MD  'C'                             NT    1:32.52    2  
     1) Mayer, Chris J 19               2) Velazquez, Michael J 20        
     3) Cooper, Cole M 18               4) Speri, Philip J 19             
                  23.95       49.74 (25.79)     1:11.77 (22.03)     1:32.52 (20.75)
  4 U.S. Naval Academy-MD  'B'                             NT    1:33.51  
     1) Machemehl, Chipper E 20         2) Davis, Bjorn C 21              
     3) Rittenhouse, William H 21       4) Everman, Vince P 20            
                  24.23       50.40 (26.17)     1:12.38 (21.98)     1:33.51 (21.13)
  5 Columbia University-MR  'B'                            NT    1:33.54  
     1) Zyla, Michal A 20               2) Tong, Eric H 18                
     3) Ng, Jace 26                     4) Gullick, Hank H 19             
                  24.25       50.69 (26.44)     1:13.06 (22.37)     1:33.54 (20.48)
  6 U.S. Naval Academy-MD  'D'                             NT    1:34.90  
     1) Arnold, Gregory S 20            2) Choo, Harold H 21              
     3) Shereston, Luke G 20            4) Adams, Nathaniel K 19          
                  24.74       50.92 (26.18)     1:13.39 (22.47)     1:34.90 (21.51)
  7 Columbia University-MR  'C'                            NT    1:36.17  
     1) Cox, Erek R 19                  2) Lozano, Joseph 21              
     3) Walker, Alexander J 18          4) Osowski, Adam P 18             
                  24.05       50.61 (26.56)     1:14.52 (23.91)     1:36.17 (21.65)
  8 Columbia University-MR  'D'                            NT    1:38.32  
     1) Skimmons, Joe W 19              2) Kieser, Pearce C 20            
     3) Aoun, Christopher C 19          4) Hyun, Ji Ho 18                 
                  24.72       51.74 (27.02)     1:16.25 (24.51)     1:38.32 (22.07)
 -- U.S. Naval Academy-MD  'E'                             NT   X1:38.18  
     1) Bray, Samuel H 20               2) Bondarowicz, Chris A 18        
     3) Lara, Nicholas C 18             4) Harmel, Austin D 21            
                  25.48       52.23 (26.75)     1:15.75 (23.52)     1:38.18 (22.43)
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waters, Ryan P            18 U.S. Navy-MD              NT    9:21.60    9  
                  24.68       52.00 (27.32)     1:20.13 (28.13)     1:48.70 (28.57)
        2:17.20 (28.50)     2:45.63 (28.43)     3:14.10 (28.47)     3:42.54 (28.44)
        4:10.98 (28.44)     4:39.34 (28.36)     5:08.11 (28.77)     5:36.78 (28.67)
        6:05.53 (28.75)     6:34.18 (28.65)     7:02.02 (27.84)     7:30.01 (27.99)
        7:58.03 (28.02)     8:26.32 (28.29)     8:54.60 (28.28)     9:21.60 (27.00)
  2 Tsau, Brian Y             20 Columbia-MR               NT    9:22.29    4  
                  25.69       53.64 (27.95)     1:22.20 (28.56)     1:50.92 (28.72)
        2:19.63 (28.71)     2:48.55 (28.92)     3:17.19 (28.64)     3:45.86 (28.67)
        4:14.68 (28.82)     4:43.47 (28.79)     5:11.95 (28.48)     5:40.23 (28.28)
        6:08.27 (28.04)     6:36.35 (28.08)     7:04.32 (27.97)     7:32.24 (27.92)
        8:00.48 (28.24)     8:28.69 (28.21)     8:55.80 (27.11)     9:22.29 (26.49)
  3 Scanlon, Jack X           18 Columbia-MR               NT    9:25.13    3  
                  26.03       54.17 (28.14)     1:22.41 (28.24)     1:51.21 (28.80)
        2:20.22 (29.01)     2:49.05 (28.83)     3:18.26 (29.21)     3:47.11 (28.85)
        4:15.62 (28.51)     4:44.37 (28.75)     5:12.84 (28.47)     5:41.18 (28.34)
        6:09.54 (28.36)     6:37.87 (28.33)     7:06.23 (28.36)     7:34.41 (28.18)
        8:02.27 (27.86)     8:30.28 (28.01)     8:58.10 (27.82)     9:25.13 (27.03)
  4 Johnson, Luke M           18 U.S. Navy-MD              NT    9:26.44    2  
                  25.88       53.89 (28.01)     1:22.51 (28.62)     1:51.17 (28.66)
        2:19.97 (28.80)     2:48.81 (28.84)     3:17.70 (28.89)     3:46.37 (28.67)
        4:15.07 (28.70)     4:43.54 (28.47)     5:12.04 (28.50)     5:40.55 (28.51)
        6:09.12 (28.57)     6:37.59 (28.47)     7:06.11 (28.52)     7:34.83 (28.72)
        8:03.12 (28.29)     8:31.48 (28.36)     8:59.16 (27.68)     9:26.44 (27.28)
  5 Cortright, Jac A          20 U.S. Navy-MD              NT    9:35.78    1  
                  26.32       54.72 (28.40)     1:23.64 (28.92)     1:52.80 (29.16)
        2:21.91 (29.11)     2:51.14 (29.23)     3:20.50 (29.36)     3:49.64 (29.14)
        4:18.61 (28.97)     4:47.60 (28.99)     5:16.64 (29.04)     5:45.36 (28.72)
        6:14.10 (28.74)     6:43.50 (29.40)     7:12.13 (28.63)     7:40.58 (28.45)
        8:09.38 (28.80)     8:38.48 (29.10)     9:07.19 (28.71)     9:35.78 (28.59)
  6 Nelson, Luke H            20 U.S. Navy-MD              NT    9:44.78  
                  26.52       54.80 (28.28)     1:23.52 (28.72)     1:52.60 (29.08)
        2:21.71 (29.11)     2:50.77 (29.06)     3:20.10 (29.33)     3:49.52 (29.42)
        4:18.93 (29.41)     4:48.36 (29.43)     5:17.39 (29.03)     5:46.81 (29.42)
        6:16.32 (29.51)     6:45.92 (29.60)     7:15.74 (29.82)     7:45.88 (30.14)
        8:15.97 (30.09)     8:45.70 (29.73)     9:15.45 (29.75)     9:44.78 (29.33)
  7 Ng, Eric D                20 Columbia-MR               NT   10:21.54  
                  28.08       58.07 (29.99)     1:28.31 (30.24)     1:59.02 (30.71)
        2:30.01 (30.99)     3:00.98 (30.97)     3:32.53 (31.55)     4:04.41 (31.88)
        4:35.90 (31.49)     5:07.50 (31.60)     5:39.33 (31.83)     6:11.55 (32.22)
        6:43.43 (31.88)     7:15.06 (31.63)     7:46.46 (31.40)     8:18.21 (31.75)
        8:49.58 (31.37)     9:20.40 (30.82)     9:51.34 (30.94)    10:21.54 (30.20)
 -- Smith, Neal P             20 U.S. Navy-MD              NT   X9:57.62  
                  27.13       57.03 (29.90)     1:27.22 (30.19)     1:57.12 (29.90)
        2:27.06 (29.94)     2:56.88 (29.82)     3:26.72 (29.84)     3:56.59 (29.87)
        4:26.59 (30.00)     4:56.69 (30.10)     5:26.41 (29.72)     5:56.19 (29.78)
        6:26.15 (29.96)     6:56.23 (30.08)     7:26.51 (30.28)     7:56.77 (30.26)
        8:27.03 (30.26)     8:57.65 (30.62)     9:27.99 (30.34)     9:57.62 (29.63)
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zyla, Michal A            20 Columbia-MR               NT    1:39.21    9  
                  23.65       49.07 (25.42)     1:14.43 (25.36)     1:39.21 (24.78)
  2 Whitaker, Ethan W         22 U.S. Navy-MD              NT    1:40.35    4  
                  23.36       49.17 (25.81)     1:14.89 (25.72)     1:40.35 (25.46)
  3 Jaime, Joseph O           23 U.S. Navy-MD              NT    1:40.67    3  
                  23.40       49.04 (25.64)     1:14.96 (25.92)     1:40.67 (25.71)
  4 Cook, Daniel J            19 U.S. Navy-MD              NT    1:41.58    2  
                  23.68       49.48 (25.80)     1:15.75 (26.27)     1:41.58 (25.83)
  5 Dang, Kevin K             19 Columbia-MR               NT    1:42.48    1  
                  23.99       49.80 (25.81)     1:15.90 (26.10)     1:42.48 (26.58)
  6 Wallace, Dominick C       18 U.S. Navy-MD              NT    1:42.94  
                  23.98       50.33 (26.35)     1:16.76 (26.43)     1:42.94 (26.18)
  7 Smith, Edward F           18 Columbia-MR               NT    1:45.63  
                  24.38       51.07 (26.69)     1:18.25 (27.18)     1:45.63 (27.38)
  8 Osowski, Adam P           18 Columbia-MR               NT    1:45.83  
                  24.07       50.35 (26.28)     1:17.96 (27.61)     1:45.83 (27.87)
 -- MacGregor, Andy R         19 U.S. Navy-MD              NT   X1:42.53  
                  24.10       50.11 (26.01)     1:16.28 (26.17)     1:42.53 (26.25)
 -- Dunworth, Jack D          18 U.S. Navy-MD              NT   X1:45.07  
                  24.56       51.29 (26.73)     1:18.42 (27.13)     1:45.07 (26.65)
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, James T           19 U.S. Navy-MD              NT      49.68    9  
                  23.94       49.68 (25.74)                                        
  2 Stevens, Cole P           19 Columbia-MR               NT      49.83    4  
                  24.59       49.83 (25.24)                                        
  3 Cox, Erek R               19 Columbia-MR               NT      51.09    3  
                  24.74       51.09 (26.35)                                        
  4 Skimmons, Joe W           19 Columbia-MR               NT      51.35    2  
                  25.36       51.35 (25.99)                                        
  5 Everman, Vince P          20 U.S. Navy-MD              NT      51.61    1  
                  25.34       51.61 (26.27)                                        
  6 Mayer, Chris J            19 U.S. Navy-MD              NT      51.76  
                  25.50       51.76 (26.26)                                        
  7 Bray, Samuel H            20 U.S. Navy-MD              NT      54.58  
                  26.14       54.58 (28.44)                                        
 -- Machemehl, Chipper E      20 U.S. Navy-MD              NT     X53.49  
                  25.41       53.49 (28.08)                                        
 -- Arnold, Gregory S         20 U.S. Navy-MD              NT     X55.64  
                  27.38       55.64 (28.26)                                        
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Jae Y               21 Columbia-MR               NT      55.97    9  
                  26.74       55.97 (29.23)                                        
  2 Nguyen, Dean D            19 U.S. Navy-MD              NT      56.29    4  
                  26.81       56.29 (29.48)                                        
  3 Velazquez, Michael J      20 U.S. Navy-MD              NT      56.63    3  
                  26.90       56.63 (29.73)                                        
  4 Choo, Harold H            21 U.S. Navy-MD              NT      57.30    2  
                  26.83       57.30 (30.47)                                        
  5 Tong, Eric H              18 Columbia-MR               NT      57.34    1  
                  26.74       57.34 (30.60)                                        
  6 Bondarowicz, Chris A      18 U.S. Navy-MD              NT      57.43  
                  27.40       57.43 (30.03)                                        
  7 Thomas, Zach D            21 Columbia-MR               NT      58.32  
                  27.27       58.32 (31.05)                                        
  8 Lozano, Joseph            21 Columbia-MR               NT      59.04  
                  27.75       59.04 (31.29)                                        
  9 Kieser, Pearce C          20 Columbia-MR               NT      59.76  
                  27.56       59.76 (32.20)                                        
 -- Gabriel, Joaquin S        19 U.S. Navy-MD              NT     X58.30  
                  27.86       58.30 (30.44)                                        
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oh, Micah Y               18 U.S. Navy-MD              NT    1:51.07    9  
                  25.50       53.76 (28.26)     1:21.99 (28.23)     1:51.07 (29.08)
  2 Brett, Shane              20 Columbia-MR               NT    1:51.08    4  
                  25.10       53.34 (28.24)     1:21.91 (28.57)     1:51.08 (29.17)
  3 Rittenhouse, William H    21 U.S. Navy-MD              NT    1:53.01    3  
                  25.23       54.53 (29.30)     1:23.36 (28.83)     1:53.01 (29.65)
  4 Walker, Alexander J       18 Columbia-MR               NT    1:55.23    2  
                  25.45       53.92 (28.47)     1:23.66 (29.74)     1:55.23 (31.57)
  5 Cooper, Cole M            18 U.S. Navy-MD              NT    1:55.24    1  
                  25.64       54.91 (29.27)     1:24.73 (29.82)     1:55.24 (30.51)
  6 Tan, Liam T               17 Columbia-MR               NT    1:55.46  
                  25.86       55.39 (29.53)     1:25.05 (29.66)     1:55.46 (30.41)
  7 Scerbo, Joseph T          18 Columbia-MR               NT    1:56.28  
                  25.50       54.97 (29.47)     1:25.19 (30.22)     1:56.28 (31.09)
  8 Lara, Nicholas C          18 U.S. Navy-MD              NT    1:56.61  
                  25.79       56.03 (30.24)     1:26.98 (30.95)     1:56.61 (29.63)
 -- Pfanstiel, Nick S         20 U.S. Navy-MD              NT   X1:52.40  
                  25.41       54.43 (29.02)     1:23.23 (28.80)     1:52.40 (29.17)
 -- Shereston, Luke G         20 U.S. Navy-MD              NT   X1:54.47  
                  26.32       56.10 (29.78)     1:25.78 (29.68)     1:54.47 (28.69)
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gwo, Albert J             19 Columbia-MR               NT      20.40    9  
  2 Frifeldt, Kevin D         20 Columbia-MR               NT      20.47    4  
  3 Crossley, Maclean L       18 U.S. Navy-MD              NT      20.98    3  
  4 Davis, Bjorn C            21 U.S. Navy-MD              NT      21.08    2  
  5 Gullick, Hank H           19 Columbia-MR               NT      21.14    1  
  6 Adams, Nathaniel K        19 U.S. Navy-MD              NT      21.43  
  7 Speri, Philip J           19 U.S. Navy-MD              NT     x21.87  
  8 Hyun, Ji Ho               18 Columbia-MR               NT     x22.34  
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buchter, Bradley          19 U.S. Navy-MD              NP     372.68    9  
  2 Suckow, Jonathan A        18 Columbia-MR               NP     347.48    4  
  3 Belch, Nate               21 U.S. Navy-MD              NP     343.28    3  
  4 Pantel, Jayden J          20 Columbia-MR               NP     341.33    2  
  5 Hedrick, Jake             19 U.S. Navy-MD              NP     324.53    1  
  6 Carter, Patrick           18 U.S. Navy-MD              NP    x318.08  
  7 Kondo, Shinya                Columbia-MR               NP     290.85  
  8 Fulton, Kevin             20 Columbia-MR               NP    x282.30  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaime, Joseph O           23 U.S. Navy-MD              NT      45.65    9  
                  22.15       45.65 (23.50)                                        
  2 Gwo, Albert J             19 Columbia-MR               NT      45.73    4  
                  22.52       45.73 (23.21)                                        
  3 MacGregor, Andy R         19 U.S. Navy-MD              NT      46.16    3  
                  22.27       46.16 (23.89)                                        
  4 Gullick, Hank H           19 Columbia-MR               NT      46.33    2  
                  22.67       46.33 (23.66)                                        
  5 Davis, Bjorn C            21 U.S. Navy-MD              NT      46.40    1  
                  22.43       46.40 (23.97)                                        
  6 Piedt, Zachary E          20 U.S. Navy-MD              NT     x46.70  
                  22.46       46.70 (24.24)                                        
  7 Dang, Kevin K             19 Columbia-MR               NT      46.93  
                  22.50       46.93 (24.43)                                        
  8 Hyun, Ji Ho               18 Columbia-MR               NT     x49.17  
                  23.77       49.17 (25.40)                                        
 -- Cook, Daniel J            19 U.S. Navy-MD              NT     X46.92  
                  22.71       46.92 (24.21)                                        
 -- Whitaker, Ethan W         22 U.S. Navy-MD              NT     X47.01  
                  22.58       47.01 (24.43)                                        
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Cole P           19 Columbia-MR               NT    1:49.35    9  
                  26.01       53.80 (27.79)     1:21.89 (28.09)     1:49.35 (27.46)
  2 Cadigan, Billy A          19 U.S. Navy-MD              NT    1:50.27    4  
                  26.66       54.99 (28.33)     1:22.75 (27.76)     1:50.27 (27.52)
  3 Wallace, Dominick C       18 U.S. Navy-MD              NT    1:52.26    3  
                  26.62       55.58 (28.96)     1:24.14 (28.56)     1:52.26 (28.12)
  4 Mayer, Chris J            19 U.S. Navy-MD              NT    1:52.56    2  
                  26.79       56.09 (29.30)     1:24.84 (28.75)     1:52.56 (27.72)
  5 Skimmons, Joe W           19 Columbia-MR               NT    1:52.87    1  
                  27.09       56.11 (29.02)     1:24.82 (28.71)     1:52.87 (28.05)
  6 Arnold, Gregory S         20 U.S. Navy-MD              NT   x1:53.72  
                  26.44       55.05 (28.61)     1:24.08 (29.03)     1:53.72 (29.64)
  7 Cox, Erek R               19 Columbia-MR               NT    1:54.26  
                  26.99       56.23 (29.24)     1:25.57 (29.34)     1:54.26 (28.69)
  8 Scerbo, Joseph T          18 Columbia-MR               NT   x1:59.00  
                  27.65       57.72 (30.07)     1:28.55 (30.83)     1:59.00 (30.45)
 -- Bray, Samuel H            20 U.S. Navy-MD              NT   X1:57.93  
                  27.29       57.06 (29.77)     1:27.39 (30.33)     1:57.93 (30.54)
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauffer, Brayden M        20 U.S. Navy-MD              NT    2:01.50    9  
                  28.09       59.13 (31.04)     1:30.33 (31.20)     2:01.50 (31.17)
  2 Park, Jae Y               21 Columbia-MR               NT    2:01.91    4  
                  27.72       58.96 (31.24)     1:30.76 (31.80)     2:01.91 (31.15)
  3 Johnson, Luke M           18 U.S. Navy-MD              NT    2:03.85    3  
                  28.33     1:00.42 (32.09)     1:32.43 (32.01)     2:03.85 (31.42)
  4 Bondarowicz, Chris A      18 U.S. Navy-MD              NT    2:04.00    2  
                  28.82     1:00.48 (31.66)     1:32.37 (31.89)     2:04.00 (31.63)
  5 Velazquez, Michael J      20 U.S. Navy-MD              NT   x2:04.59  
                  29.05     1:00.88 (31.83)     1:32.99 (32.11)     2:04.59 (31.60)
  6 Lozano, Joseph            21 Columbia-MR               NT    2:04.98    1  
                  28.70     1:00.96 (32.26)     1:32.24 (31.28)     2:04.98 (32.74)
  7 Thomas, Zach D            21 Columbia-MR               NT    2:07.08  
                  28.86     1:01.14 (32.28)     1:33.73 (32.59)     2:07.08 (33.35)
  8 Tong, Eric H              18 Columbia-MR               NT   x2:09.45  
                  29.11     1:01.25 (32.14)     1:34.60 (33.35)     2:09.45 (34.85)
  9 Kieser, Pearce C          20 Columbia-MR               NT   x2:16.42  
                  30.23     1:04.75 (34.52)     1:40.00 (35.25)     2:16.42 (36.42)
 -- Choo, Harold H            21 U.S. Navy-MD              NT   X2:05.92  
                  29.33     1:01.35 (32.02)     1:33.73 (32.38)     2:05.92 (32.19)
 -- Gabriel, Joaquin S        19 U.S. Navy-MD              NT   X2:06.63  
                  29.60     1:01.14 (31.54)     1:33.47 (32.33)     2:06.63 (33.16)
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waters, Ryan P            18 U.S. Navy-MD              NT    4:30.24    9  
                  24.51       51.55 (27.04)     1:19.03 (27.48)     1:46.60 (27.57)
        2:14.52 (27.92)     2:41.99 (27.47)     3:09.51 (27.52)     3:36.79 (27.28)
        4:03.79 (27.00)     4:30.24 (26.45)                                        
  2 Zyla, Michal A            20 Columbia-MR               NT    4:31.07    4  
                  25.09       52.24 (27.15)     1:20.03 (27.79)     1:47.89 (27.86)
        2:15.85 (27.96)     2:43.51 (27.66)     3:10.82 (27.31)     3:37.82 (27.00)
        4:04.58 (26.76)     4:31.07 (26.49)                                        
  3 Verby, Tim W              18 U.S. Navy-MD              NT    4:34.79    3  
                  25.31       53.10 (27.79)     1:21.09 (27.99)     1:49.12 (28.03)
        2:17.33 (28.21)     2:45.36 (28.03)     3:13.05 (27.69)     3:40.72 (27.67)
        4:08.01 (27.29)     4:34.79 (26.78)                                        
  4 Tsau, Brian Y             20 Columbia-MR               NT    4:34.81    2  
                  24.90       52.16 (27.26)     1:20.18 (28.02)     1:48.53 (28.35)
        2:16.54 (28.01)     2:44.77 (28.23)     3:12.90 (28.13)     3:40.83 (27.93)
        4:08.51 (27.68)     4:34.81 (26.30)                                        
  5 Scanlon, Jack X           18 Columbia-MR               NT    4:37.60    1  
                  25.64       53.50 (27.86)     1:22.15 (28.65)     1:50.64 (28.49)
        2:18.72 (28.08)     2:46.73 (28.01)     3:14.73 (28.00)     3:42.62 (27.89)
        4:10.48 (27.86)     4:37.60 (27.12)                                        
  6 Dunworth, Jack D          18 U.S. Navy-MD              NT    4:41.13  
                  25.47       54.22 (28.75)     1:23.27 (29.05)     1:52.15 (28.88)
        2:20.05 (27.90)     2:48.45 (28.40)     3:16.50 (28.05)     3:44.84 (28.34)
        4:13.71 (28.87)     4:41.13 (27.42)                                        
  7 Cortright, Jac A          20 U.S. Navy-MD              NT   x4:41.26  
                  25.67       53.54 (27.87)     1:22.20 (28.66)     1:50.92 (28.72)
        2:19.58 (28.66)     2:48.24 (28.66)     3:17.01 (28.77)     3:45.61 (28.60)
        4:12.38 (26.77)     4:41.26 (28.88)                                        
  8 Pfanstiel, Nick S         20 U.S. Navy-MD              NT   x4:41.74  
                  26.89       55.80 (28.91)     1:24.68 (28.88)     1:53.24 (28.56)
        2:21.77 (28.53)     2:50.17 (28.40)     3:18.26 (28.09)     3:46.52 (28.26)
        4:14.56 (28.04)     4:41.74 (27.18)                                        
  9 Parker, Kenneth P         21 U.S. Navy-MD              NT   x4:44.87  
                  25.21       52.52 (27.31)     1:20.45 (27.93)     1:48.98 (28.53)
        2:17.41 (28.43)     2:46.26 (28.85)     3:15.64 (29.38)     3:45.59 (29.95)
        4:15.20 (29.61)     4:44.87 (29.67)                                        
 10 Nelson, Luke H            20 U.S. Navy-MD              NT   x4:45.58  
                  26.86       55.51 (28.65)     1:24.41 (28.90)     1:53.06 (28.65)
        2:21.57 (28.51)     2:49.74 (28.17)     3:18.00 (28.26)     3:46.73 (28.73)
        4:16.08 (29.35)     4:45.58 (29.50)                                        
 11 Smith, Edward F           18 Columbia-MR               NT   x4:46.91  
                  26.18       54.49 (28.31)     1:23.31 (28.82)     1:52.29 (28.98)
        2:21.59 (29.30)     2:50.87 (29.28)     3:20.22 (29.35)     3:49.75 (29.53)
        4:18.97 (29.22)     4:46.91 (27.94)                                        
 12 Johnston, Noah G          20 U.S. Navy-MD              NT   x4:52.03  
                  27.00       55.93 (28.93)     1:25.19 (29.26)     1:54.62 (29.43)
        2:23.63 (29.01)     2:53.10 (29.47)     3:22.90 (29.80)     3:52.61 (29.71)
        4:22.54 (29.93)     4:52.03 (29.49)                                        
 13 Harmel, Austin D          21 U.S. Navy-MD              NT   x4:53.99  
                  25.93       54.80 (28.87)     1:24.13 (29.33)     1:53.42 (29.29)
        2:23.12 (29.70)     2:52.71 (29.59)     3:22.78 (30.07)     3:53.33 (30.55)
        4:23.98 (30.65)     4:53.99 (30.01)                                        
 -- Smith, Neal P             20 U.S. Navy-MD              NT   X4:50.91  
                  26.94       56.25 (29.31)     1:25.79 (29.54)     1:55.55 (29.76)
        2:24.82 (29.27)     2:53.86 (29.04)     3:23.06 (29.20)     3:52.38 (29.32)
        4:21.47 (29.09)     4:50.91 (29.44)                                        
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frifeldt, Kevin D         20 Columbia-MR               NT      48.59    9  
                  22.81       48.59 (25.78)                                        
  2 Wilson, James T           19 U.S. Navy-MD              NT      49.54    4  
                  23.33       49.54 (26.21)                                        
  3 Cooper, Cole M            18 U.S. Navy-MD              NT      50.29    3  
                  23.37       50.29 (26.92)                                        
  4 Rittenhouse, William H    21 U.S. Navy-MD              NT      50.52    2  
                  23.96       50.52 (26.56)                                        
  5 Piedt, Zachary E          20 U.S. Navy-MD              NT     x50.63  
                  23.46       50.63 (27.17)                                        
  6 Scerbo, Joseph T          18 Columbia-MR               NT      52.36    1  
                  24.26       52.36 (28.10)                                        
  7 Walker, Alexander J       18 Columbia-MR               NT      52.42  
                  24.70       52.42 (27.72)                                        
  8 Aoun, Christopher C       19 Columbia-MR               NT     x55.74  
                  25.56       55.74 (30.18)                                        
 -- Shereston, Luke G         20 U.S. Navy-MD              NT     X51.51  
                  24.26       51.51 (27.25)                                        
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suckow, Jonathan A        18 Columbia-MR               NP     388.43    9  
  2 Pantel, Jayden J          20 Columbia-MR               NP     379.05    4  
  3 Buchter, Bradley          19 U.S. Navy-MD              NP     358.35    3  
  4 Fulton, Kevin             20 Columbia-MR               NP     326.40    2  
  5 Hedrick, Jake             19 U.S. Navy-MD              NP     317.85    1  
  6 Carter, Patrick           18 U.S. Navy-MD              NP     311.63  
  7 Kondo, Shinya                Columbia-MR               NP    x281.78  
  8 Belch, Nate               21 U.S. Navy-MD              NP    x265.28  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Jae Y               21 Columbia-MR               NT    1:49.85    9  
                  24.70       52.16 (27.46)     1:23.77 (31.61)     1:49.85 (26.08)
  2 Lauffer, Brayden M        20 U.S. Navy-MD              NT    1:51.54    4  
                  24.73       53.70 (28.97)     1:25.37 (31.67)     1:51.54 (26.17)
  3 Tan, Liam T               17 Columbia-MR               NT    1:53.39    3  
                  24.30       52.47 (28.17)     1:26.26 (33.79)     1:53.39 (27.13)
  4 Brett, Shane              20 Columbia-MR               NT    1:53.46    2  
                  24.73       53.64 (28.91)     1:26.94 (33.30)     1:53.46 (26.52)
  5 Stevens, Cole P           19 Columbia-MR               NT   x1:54.02  
                  25.66       54.92 (29.26)     1:27.57 (32.65)     1:54.02 (26.45)
  6 Machemehl, Chipper E      20 U.S. Navy-MD              NT    1:55.73    1  
                  25.27       53.52 (28.25)     1:27.37 (33.85)     1:55.73 (28.36)
  7 Everman, Vince P          20 U.S. Navy-MD              NT    1:57.19  
                  25.13       54.84 (29.71)     1:29.51 (34.67)     1:57.19 (27.68)
  8 Velazquez, Michael J      20 U.S. Navy-MD              NT   x1:58.06  
                  25.03       55.25 (30.22)     1:28.77 (33.52)     1:58.06 (29.29)
 -- Lara, Nicholas C          18 U.S. Navy-MD              NT   X1:55.56  
                  25.18       55.21 (30.03)     1:28.64 (33.43)     1:55.56 (26.92)
 -- Oh, Micah Y               18 U.S. Navy-MD              NT   X1:58.44  
                  25.49       56.72 (31.23)     1:31.70 (34.98)     1:58.44 (26.74)
 -- Choo, Harold H            21 U.S. Navy-MD              NT   X1:58.90  
                  25.73       58.83 (33.10)     1:31.20 (32.37)     1:58.90 (27.70)
 -- Bondarowicz, Chris A      18 U.S. Navy-MD              NT   X1:59.02  
                  26.65       58.63 (31.98)     1:31.08 (32.45)     1:59.02 (27.94)
 -- Gabriel, Joaquin S        19 U.S. Navy-MD              NT   X2:02.28  
                  25.90       58.01 (32.11)     1:31.61 (33.60)     2:02.28 (30.67)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Columbia University-MR  'A'                            NT    3:00.57   11  
     1) Frifeldt, Kevin D 20            2)                                
     3) Gullick, Hank H 19              4) Gwo, Albert J 19               
                  21.24       44.73 (44.73)     1:06.31 (21.58)     1:29.95 (45.22)
        1:51.81 (21.86)     2:15.99 (46.04)     2:37.15 (21.16)     3:00.57 (44.58)
  2 U.S. Naval Academy-MD  'A'                             NT    3:00.63    4  
     1) Jaime, Joseph O 23              2) MacGregor, Andy R 19           
     3) Piedt, Zachary E 20             4) Davis, Bjorn C 21              
                  21.84       45.51 (45.51)       56.11 (10.60)     1:30.22 (44.71)
        1:51.59 (21.37)     2:15.61 (45.39)     2:36.84 (21.23)     3:00.63 (45.02)
  3 U.S. Naval Academy-MD  'B'                             NT    3:04.92    2  
     1) Cook, Daniel J 19               2) Waters, Ryan P 18              
     3) Nguyen, Dean D 19               4) Whitaker, Ethan W 22           
                  22.73       46.95 (46.95)     1:09.20 (22.25)     1:33.29 (46.34)
        1:55.30 (22.01)     2:19.21 (45.92)     2:40.92 (21.71)     3:04.92 (45.71)
  4 Columbia University-MR  'B'                            NT    3:08.35  
     1) Zyla, Michal A 20               2) Dang, Kevin K 19               
     3) Osowski, Adam P 18              4) Cox, Erek R 19                 
                  22.39       46.84 (46.84)       57.28 (10.44)                    
            1:55.39 ( )         2:20.06 ( )     2:42.51 (22.45)     3:08.35 (48.29)
  5 U.S. Naval Academy-MD  'C'                             NT   x3:08.65  
     1) Crossley, Maclean L 18          2) Adams, Nathaniel K 19          
     3) Speri, Philip J 19              4) Dunworth, Jack D 18            
                  22.51       47.44 (47.44)     1:09.42 (21.98)     1:34.77 (47.33)
        1:56.53 (21.76)     2:21.04 (46.27)     2:43.54 (22.50)     3:08.65 (47.61)
  6 U.S. Naval Academy-MD  'D'                             NT   x3:21.12  
     1) Johnston, Noah G 20             2) Pfanstiel, Nick S 20           
     3) Smith, Neal P 20                4) Parker, Kenneth P 21           
                  23.97       50.73 (50.73)     1:13.99 (23.26)     1:40.53 (49.80)
        2:05.08 (24.55)     2:32.40 (51.87)     2:55.08 (22.68)     3:21.12 (48.72)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Columbia University                 151   2. U.S. Naval Academy                  149