Go Navy
Go Navy
Season In Reviews

It was another outstanding season for Navy Athletics in 2012-13. Navy varsity athletic teams sported a .653 winning percentage and ran its unbeaten streak against Army in the Star series to 17-consecutive seasons. The Mids had 10 All-Americans and a school record 10 Academic All-Americans. Navy also set school records for Patriot League Scholar Athletes of the Year (nine) and for NCAA Postgraduate Scholarship winners (four). Navy won 11 conference championships and one national championship (Offshore Sailing) and produced 15 conference athletes of the year and six conference coaches of the year. The Mids finished eighth in the country in graduation rates (93 percent) for athletic departments that play FBS football. For the complete review click on the attached PDF for a sport-by-sport breakdown.

2012-13 Navy Sports Year-In-Review
Overall Record
295-162-4 (.653)

Army-Navy Record
16-16-1 (.500)

Army-Navy Star Record
12-10-1 (.543)

All-Americans (10)
MIDN 4/C Derek Vogel, Freshman All-America third team (men's soccer)

MIDN 3/C Jade Seabrook, Third Team (Women's Soccer)

MIDN 1/C Paul Pedrotty, Honorable Mention (Water Polo)

MIDN 1/C Ryan Williams, Honorable Mention (Air Rifle)

MIDN 2/C Steven Frazier, Second Team (Smallbore Rifle)

MIDN 1/C Jasmine DePompeo, Third Team (Women's Lacrosse)

MIDN 2/C Zack Duncavage, Second Team (Outdoor Track & Field)

MIDN 3/C Mary Hall, First Team (Intercollegiate Sailing Women's Skipper)

MIDN 2/C Glenn McKenna, First Team (Intercollegiate Sailing Crew)

MIDN 2/C Katherine Ashton, First Team (Women's Rowing)

Academic All-Americans (10)

MIDN 1/C Keegan Wetzel, Capital One/CoSIDA First Team (Football)

MIDN 1/C Eric Wootten, Capital One/CoSIDA Second Team (Men's Soccer)

MIDN 2/C Elizabeth Hoerner, NSCAA First Team (Women's Soccer)

MIDN 1/C Jasmine DePompeo, Capital One/CoSIDA First Team (Women's Lacrosse)

MIDN 1/C Laura Gorinski, Capital One/CoSIDA Second Team (Women's Swimming)

MIDN 1/C Kathy Young, Capital One/CoSIDA Third Team (Women's Lacrosse)

MIDN 1/C Jackson Hummeldorf, Capital One/CoSIDA First Team (Water Polo)

MIDN 1/C Ben Bondurant. Capital One/CoSIDA Third Team (Men's Swimming)

MIDN 1/C Brigid Byrne, Capital One/CoSIDA First Team (Women's Cross Country/Track and Field)

MIDN 1/C Chris Galvin, Capital One/CoSIDA First Team (Men's Cross Country/Track and Field)

Patriot League Scholar Athletes Of The Year (9)

MIDN 1/C Brigid Byrne, Women's Cross Country (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Chris Galvin, Men's Cross Country (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 2/C Elizabeth Hoerner, Women's Soccer (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Laura Gorinski, Women's Swimming (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Chris Galvin, Men's Indoor Track and Field (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 2/C Chris House, Men's Golf (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Chris Galvin, Men's Outdoor Track and Field (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Brigid Byrne, Women's Outdoor Track and Field (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

MIDN 1/C Jacqueline Penichet, Women's Rowing (Patriot League Scholar-Athlete of the Year)

Conference Coach of the Year (6)
Karen Boyle, Women's Cross Country (Patriot League Coach of the Year) Carin Gabarra, Women's Soccer (Patriot League Coach of the Year)

Bruce Burnett, Wrestling (EIWA Coach of the Year)

Stephen Cooksey, Men's Indoor Track and Field (Patriot League Coach of the Year)

Cindy Timchal, Women's Lacrosse (Patriot League Coach of the Year)

Mike Hughes, Women's Crew (Patriot League Coach of the Year)

Conference Athlete of the Year Awards (15)
MIDN 3/C Annie-Norah Beveridge, Patriot League Outstanding Runner of the Meet (Women's Cross Country)

MIDN 2/C Elizabeth Hoerner, Patriot League Goalkeeper of the Year (Women's Soccer)

MIDN 3/C Jade Seabrook, Patriot League Defensive Player of the Year (Women's Soccer)

MIDN 1/C Justin Vagts, Patriot League Swimmer of the Meet (Men's Swimming)

MIDN 1/C Laura Gorinski, Patriot League Swimmer of the Meet (Women's Swimming)

MIDN 2/C Weston Kennedy, Patriot League Track-Athlete of the Meet (Men's Indoor Track and Field)

MIDN 2/C Zack Duncavage, Patriot League Field-Athlete of the Meet (Men's Indoor Track and Field)

MIDN 2/C Alix Membreno, Patriot League Tournament MVP (Women's Basketball)

MIDN 1/C Emani Decquir, Patriot League Player of the Year (Women's Tennis)

MIDN 2/C Chris House, Patriot League Most Outstanding Golfer (Men's Golf)

MIDN 1/C Jasmine DePompeo, Patriot League Offensive Player of the Year (Women's Lacrosse)

MIDN 1/C Jasmine DePompeo, Patriot League Tournament Most Valuable Player (Women's Lacrosse)

MIDN 3/C Annie Foky, Patriot League Defensive Player of the Year (Women's Lacrosse)

MIDN 2/C Maressa Guynn, Patriot League Field Athlete of the Meet (Women's Track & Field)

Women's Varsity Eight Crew

Conference Rookie of the Year Awards (6)

MIDN 4/C Alex Karika, Patriot League Rookie of the Year (Volleyball)

MIDN 4/C Derek Vogel, Patriot League Rookie of the Year (Men's Soccer)

MIDN 4/C Steve Schroeder, Patriot League Rookie of the Meet (Men's Cross Country)

MIDN 4/C Tom Duvall, Patriot League Rookie of the Meet (Men's Swimming)

MIDN 4/C Austin Batiste, Patriot League Rookie of the Meet (Men's Indoor Track and Field)

MIDN 4/C Jay Stell, Patriot League Rookie of the Meet (Men's Outdoor Track and Field)

National Championships (1)
Offshore Sailing (won the Kennedy Cup)

Conference Championships (11)
Water Polo (CWPA Southern Division)

Women's Cross Country (Patriot League)

Women's Soccer (Patriot League Regular Season)

Men's Swimming & Diving (Patriot League)

Women's Basketball (Co-Patriot League-Regular Season)

Women's Basketball (Patriot League-Tournament)

Women's Swimming & Diving (Patriot League)

Men's Indoor Track and Field (Patriot League)

Women's Lacrosse (Patriot League Regular Season)

Women's Lacrosse (Patriot League Tournament)

Women's Crew (Patriot League)

National Team Honors (9)
Football team went to a bowl game for the ninth time in the last 10 years and won the Commander-In-Chief's Trophy for the eighth time in the last 10 years.

Water Polo finished season ranked No. 19.

Offshore Sailing won the Kennedy Cup, Offshore Sailing's Big Boat National Championship, as well as the McMillan Cup, college sailing's oldest regatta.

Women's basketball team advanced to its third NCAA Tournament in as many years.

Women's Lacrosse advanced to the NCAA Tournament for the fourth-consecutive year and won an NCAA Tournament game for the first time in school history by beating Monmouth in the first round.

Women's Lacrosse earned a national seed of 8 in the NCAA Tournament and hosted first and second round games for the first time in NCAA history.

Women's Rowing earned a berth to the NCAA Championship for the first time in school history.

Intercollegiate Sailing finished 11th at the ICSA Coed Dinghy Nationals.

Heavyweight Rowing finished ninth at the IRA National Championship

Special Recognition (13)
*MIDN 1/C Chris Galvin, Valedictorian for the Naval Academy Class of 2013 (Cross Country/Track & Field)

*MIDN 1/C Laura Gorinski, received an NCAA Postgraduate Scholarship (Women's Swimming)

*MIDN 1/C Chris Galvin, received an NCAA Postgraduate Scholarship (Indoor Track & Field)

*MIDN 1/C Brigid Byrne, received an NCAA Postgraduate Scholarship (Outdoor Track & Field)

*MIDN 1/C Jasmine DePompeo received an NCAA Postgraduate Scholarship (Women's Lacrosse)

*MIDN 1/C Justin Vagts, NAAA Sword for Men, which is presented to that man of the graduating class who is considered by the Association's Athletic Council to have personally excelled in men's athletics during his years of varsity competition. (Men's Swimming)

*MIDN 1/C Laura Gorinski, Vice Admiral Lawrence Sword for Women, which is presented to that woman of the graduating class who is considered by the Association's Athletic Council to have personally excelled in women's athletics during her years of varsity competition. (Women's Swimming)

*MIDN 1/C Laura Gorinski was a nominee for the NCAA Woman of the Year

*MIDN 1/C Jasmine DePompeo, Thompson Trophy, which is presented to that midshipman, male or female, who has done the most during the year to promote athletics at the Naval Academy. (Women's Lacrosse)

*MIDN 1/C Oscar Huntley, Coaches' Calvert Award, which recognizes a graduating varsity letterwinner who displayed leadership, consistent effort, loyalty and dedication to the sport and who has taken their abilities beyond the expectations of the coach, peers and themselves. (Wrestling)

*MIDN 1/C Kellie Darmody, Coaches' Calvert Award, which recognizes a graduating varsity letterwinner who displayed leadership, consistent effort, loyalty and dedication to the sport and who has taken their abilities beyond the expectations of the coach, peers and themselves. (Women's Swimming)

*MIDN 1/C Nicholas Gutsche was a recipient of the 2012-13 Patriot League Sportsmanship Award.

*MIDN 1/C Katie Whitcombe of the women's track & field team won a Rhodes Scholarship.

*The Naval Academy finished tied for eighth in the country in graduation rates (93%) among schools that play FBS football.