NAVYSPORTS.COM - The Official Web Site of Naval Academy Varsity Athletics
» «


Recap

Licensed to U.S. Naval Academy        Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2006 04:26 PM
                           Navy v. UMBC - 10/28/2006                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naval Academy  'A'                                     NT    3:54.05   11  
     1) Mukri, Kevin S 16               2) Kennedy, John P 17             
     3) Dupre, Wren 18                  4) Oldenkamp, Alex J 20           
  2 U of MD Baltimore County  'B'                          NT    3:57.88    4  
     1) Kutt, Rasmus                    2) Reitz, Freddie                 
     3) Von der Harr, Zach              4) Eiben, Adam                    
  3 Naval Academy  'B'                                     NT    3:58.40    2  
     1) Vey, Billy C 18                 2) Utama, Andrew S 18             
     3) Wittig, Eric J 19               4) Wood, Matt                     
  4 U of MD Baltimore County  'A'                          NT    3:58.72  
     1) Djukic, Milos                   2) Auchter, Scott                 
     3) Skrabacz, Eric                  4) Ortiz, Juan                    
  5 Naval Academy  'C'                                     NT   x4:00.06  
     1) Mizelle, Danny P 18             2) Molina, Ari A 18               
     3) Oviedo, Joel L 18               4) Unruh, Joseph P 17             
  6 Naval Academy  'D'                                     NT   x4:03.94  
     1) Abner, Kyle J 18                2) Kysiak, Kevin D 18             
     3) Lobaugh, Kurt A 17              4) Komadina, Frank 18             
  7 U of MD Baltimore County  'C'                          NT   x4:06.08  
     1) Woodward, Pat                   2) Lopez, Alejandro               
     3) Deal, Fred                      4)                                
 -- Naval Academy  'E'                                     NT   X4:10.06  
     1) Lyles, John P 18                2) Lowhorn, Mike P 18             
     3) Hamilton, Duncan N 19           4) McDaniell, William 18          
 
Event 2  Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeb, Cody J              18 Navy                      NT    8:26.18    9  
  2 Karrer, Ryan                 UMBC                      NT    8:30.48    4  
  3 Roseberry, Evan              UMBC                      NT    8:30.61    3  
  4 Bockus, Andy B            20 Navy                      NT    8:38.61    2  
  5 Guthmann, David E         18 Navy                      NT    8:40.65    1  
  6 Schmardel, Cliff             UMBC                      NT    8:41.40  
  7 Andres, Josh C            18 Navy                      NT   x8:50.93  
  8 Sementelli, Joey             UMBC                      NT   x8:52.53  
 
Event 3  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Justin              UMBC                      NT    1:53.75    9  
  2 Jenkins, Christopher R    18 Navy                      NT    1:55.47    4  
  3 Flemming, Danny R         19 Navy                      NT    1:57.13    3  
  4 Nielsen, Christian L      18 Navy                      NT    1:57.24    2  
  5 Curran, John              18 Navy                      NT   x1:58.62  
  6 Reitz, Freddie               UMBC                      NT    1:58.80    1  
  7 Seniz, John                  UMBC                      NT    2:01.37  
  8 Deal, Fred                   UMBC                      NT   x2:06.36  
 -- Schmucker, Gregimal K     16 Navy                      NT   X1:58.63  
 
Event 4  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mihalko, Preston C        18 Navy                      NT      24.22    9  
  2 Oldenkamp, Alex J         20 Navy                      NT      24.36    4  
  3 Conway, Tim                  UMBC                      NT      24.61    3  
  4 Wood, Matt                   Navy                      NT      24.72    2  
  5 Von der Harr, Zach           UMBC                      NT      24.82    1  
  6 Mattingly, Matt              UMBC                      NT      24.89  
  7 Dupre, Wren               18 Navy                      NT     x25.40  
  8 Auchter, Scott               UMBC                      NT     x25.58  
 -- Unruh, Joseph P           17 Navy                      NT     X25.03  
 
Event 5  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam M             18 Navy                      NT    2:07.79    9  
  2 Vey, Billy C              18 Navy                      NT    2:08.95    4  
  3 Utama, Andrew S           18 Navy                      NT    2:12.66    3  
  4 Eiben, Adam                  UMBC                      NT    2:13.63    2  
  5 Warner, Dan A             18 Navy                      NT   x2:13.91  
  6 Ortiz, Juan                  UMBC                      NT    2:14.17    1  
  7 Jaeggi, Brian                UMBC                      NT    2:14.45  
  8 Woodward, Pat                UMBC                      NT   x2:20.63  
 -- Kysiak, Kevin D           18 Navy                      NT   X2:19.18  
 
Event 6  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teague, Kevin M           17 Navy                      NT     324.83    9  
  2 Salgado, Jeff                UMBC                      NT     308.40    4  
  3 Niekras, Adam             18 Navy                      NT     284.77    3  
  4 Galinski, Jonathan           Navy                      NT     280.80    2  
  5 Bergquist, Glenn             UMBC                      NT     203.17    1  
  6 Cloonan, Dan                 Navy                      NT    x191.55  
  7 Weick, Colin                 UMBC                      NT     190.05  
 
Event 7  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roseberry, Evan              UMBC                      NT    2:09.34    6.5
  1 Hetzner, Andrew           20 Navy                      NT    2:09.34    6.5
  3 Lascara, James            18 Navy                      NT    2:09.82    3  
  4 Nachman, Josh                UMBC                      NT    2:14.20    2  
  5 Wittig, Eric J            19 Navy                      NT    2:14.34    1  
  6 Sterba, P.J.                 UMBC                      NT    2:15.37  
  7 Oviedo, Joel L            18 Navy                      NT   x2:16.44  
  8 Skrabacz, Eric               UMBC                      NT   x2:16.50  
 
Event 8  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Justin              UMBC                      NT      52.52    9  
  2 Jenkins, Christopher R    18 Navy                      NT      52.53    4  
  3 Mihalko, Preston C        18 Navy                      NT      53.32    3  
  4 Wood, Matt                   Navy                      NT      53.54    2  
  5 Nielsen, Christian L      18 Navy                      NT     x54.16  
  6 Mattingly, Matt              UMBC                      NT      54.85    1  
  7 Conway, Tim                  UMBC                      NT      55.16  
  8 Saums, John                  UMBC                      NT     x56.35  
 
Event 9  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mukri, Kevin S            16 Navy                      NT    2:03.45    9  
  2 Kutt, Rasmus                 UMBC                      NT    2:06.69    4  
  3 Vey, Billy C              18 Navy                      NT    2:07.14    3  
  4 Mizelle, Danny P          18 Navy                      NT    2:08.64    2  
  5 Djukic, Milos                UMBC                      NT    2:09.46    1  
  6 Jaeggi, Brian                UMBC                      NT    2:11.39  
  7 Abner, Kyle J             18 Navy                      NT   x2:14.09  
  8 Lopez, Alejandro             UMBC                      NT   x2:19.30  
 -- Lobaugh, Kurt A           17 Navy                      NT   X2:21.26  
 
Event 10  Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeb, Cody J              18 Navy                      NT    4:06.92    9  
  2 Karrer, Ryan                 UMBC                      NT    4:07.94    4  
  3 Roseberry, Evan              UMBC                      NT    4:10.24    3  
  4 Bockus, Andy B            20 Navy                      NT    4:10.51    2  
  5 Flemming, Danny R         19 Navy                      NT    4:13.24    1  
  6 Curran, John              18 Navy                      NT   x4:16.49  
  7 Schmardel, Cliff             UMBC                      NT    4:16.75  
  8 Sementelli, Joey             UMBC                      NT   x4:21.40  
 
Event 11  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teague, Kevin M           17 Navy                      NT     355.95    9  
  2 Salgado, Jeff                UMBC                      NT     308.03    4  
  3 Niekras, Adam             18 Navy                      NT     303.38    3  
  4 Galinski, Jonathan           Navy                      NT     301.58    2  
  5 Bergquist, Glenn             UMBC                      NT     163.28    1  
  6 Weick, Colin                 UMBC                      NT     149.32  
 
Event 12  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam M             18 Navy                      NT    2:24.09    9  
  2 Kennedy, John P           17 Navy                      NT    2:25.49    4  
  3 Utama, Andrew S           18 Navy                      NT    2:28.07    3  
  4 Reitz, Freddie               UMBC                      NT    2:29.26    2  
  5 Auchter, Scott               UMBC                      NT    2:31.66    1  
  6 Woodward, Pat                UMBC                      NT    2:33.14  
 -- Molina, Ari A             18 Navy                      NT         DQ  
 
Event 13  Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 U of MD Baltimore County  'A'                          NT    3:32.30   11  
     1) Bronson, Justin                 2) Mattingly, Matt                
     3) Eiben, Adam                     4) Ortiz, Juan                    
  2 U of MD Baltimore County  'B'                          NT    3:37.86    4  
     1) Von der Harr, Zach              2) Kutt, Rasmus                   
     3) Djukic, Milos                   4) Conway, Tim                    
  3 U of MD Baltimore County  'C'                          NT   x3:44.35  
     1) Lopez, Alejandro                2) Deal, Fred                     
     3) Sterba, P.J.                    4) Karrer, Ryan                   
  4 U of MD Baltimore County  'D'                          NT   x3:46.13  
     1) Seniz, John                     2) Saums, John                    
     3) Nachman, Josh                   4) Schmardel, Cliff               
 -- Naval Academy  'A'                                     NT   X3:32.36  
     1) Oldenkamp, Alex J 20            2) Mihalko, Preston C 18          
     3) Flemming, Danny R 19            4) Jenkins, Christopher R 18      
 -- Naval Academy  'B'                                     NT   X3:37.86  
     1) Dupre, Wren 18                  2) Unruh, Joseph P 17             
     3) Nielsen, Christian L 18         4) Schmucker, Gregimal K 16       
 -- Naval Academy  'C'                                     NT   X3:41.44  
     1) Curran, John 18                 2) Komadina, Frank 18             
     3) Hamilton, Duncan N 19           4) Lyles, John P 18               
 -- Naval Academy  'D'                                     NT   X3:41.63  
     1) Lascara, James 18               2) Reeb, Cody J 18                
     3) Guthmann, David E 18            4) Bockus, Andy B 20              
 -- Naval Academy  'E'                                     NT   X3:46.21  
     1) White, Josh D 18                2) Hetzner, Andrew 20             
     3) Abner, Kyle J 18                4) Warner, Dan A 18               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 13                    
 
  1. Naval Academy                     154.5   2. U of MD Baltimore County           86.5
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 13                     
 
  1. Naval Academy                     154.5   2. U of MD Baltimore County           86.5

The American Army Navy Ask the AD Fund For Athletic Excellence Blue and Gold Game Promotion Patriot League Network Patriot League Veterans Classic 2017 Scout Day
Patriot League The American Athletic Conference Corporate SPonsorship Opportunities