Recap

Licensed to Army Westpoint              HY-TEK's Meet Manager 4/7/2012 05:40 PM
                           Army vs. Navy - 4/7/2012                            
                                West Point, NY                                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
Finals
  1 Hutchins, Michael            Army                   7.10m      7.15m   5.1  23-05.50   5   
  2 Snelgrove, Miles             Navy                   7.14m      7.05m   3.1  23-01.75   3   
  3 Beebe, Frederick             Army                   6.95m      6.93m   3.6  22-09.00   2   
  4 Goldstone, Rico              Navy                   6.90m      6.79m   2.2  22-03.50   1   
  5 Knotts, Eliot                Army                   6.72m     x6.79m   4.3  22-03.50 
  6 Carter, Brandon              Navy                   6.48m     x6.61m   5.5  21-08.25 
 
Event 4  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Snoad, Nicholas              Army                  58.71m     59.06m     193-09   5   
  2 Ricks, Christopher           Navy                  55.01m     54.67m     179-04   3   
  3 Grammer, William             Navy                  54.34m     53.06m     174-01   2   
  4 Swindler, Brandon            Navy                            x50.17m     164-07 
  5 Dillon, Matthew              Army                  49.23m     49.65m     162-11   1   
  6 Geary, Scott                 Army                  48.96m    x48.77m     160-00 
 
Event 6  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Vetere, Mark                 Navy                   4.87m      4.80m   15-09.00   5   
  2 Neidhardt, Paul              Navy                   4.95m     x4.65m   15-03.00 
  2 Quinn, Ian                   Army                   4.80m      4.65m   15-03.00   2.50
  2 Kochert, Ryan                Navy                   4.80m      4.65m   15-03.00   2.50
  5 Harris, Justin               Army                   4.80m      4.65m   15-03.00   1   
  6 Bliss, Michael               Army                   4.42m     x4.50m   14-09.00 
 
Event 8  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Geary, Scott                 Army                  15.31m     16.14m   52-11.50   5   
  2 Boniwell, Chris              Navy                  15.50m     15.47m   50-09.25   3   
  3 Jones, Shane                 Army                  14.72m     15.00m   49-02.50   2   
  4 Crahen, Zackariah            Army                  15.08m    x14.73m   48-04.00 
  5 Duncavage, Zachary           Navy                  14.43m     14.43m   47-04.25   1   
  6 Petett, Derrick              Navy                            x13.71m   44-11.75 
 
Event 10  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Snelgrove, Miles             Navy                  63.48m     66.08m     216-09   5   
  2 Drozd, Jacob                 Army                  57.88m     59.37m     194-09   3   
  3 Zack, Aaron                  Navy                  57.91m     57.82m     189-08   2   
  4 Ricks, Christopher           Navy                  61.06m    x56.52m     185-05 
  5 Miller, Peter                Army                  55.38m     55.11m     180-10   1   
  6 Lorette, Scott               Army                            x48.70m     159-09 
 
Event 12  Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Beebe, Frederick             Army                  14.43m     14.90m   3.8  48-10.75   5   
  2 Knotts, Eliot                Army                             13.95m   4.2  45-09.25   3   
  3 Park, Daniel                 Navy                  14.00m     13.81m   4.6  45-03.75   2   
  4 Holland, Earnest             Army                  13.80m    x13.36m   7.5  43-10.00 
  5 Carter, Brandon              Navy                  13.25m     13.23m   3.5  43-05.00   1   
  6 Fowler, Christopher          Navy                  13.22m    x12.85m   3.1  42-02.00 
 
Event 14  Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Duncavage, Zachary           Navy                  52.40m     55.33m     181-06   5   
  2 Boniwell, Chris              Navy                  48.94m     51.40m     168-08   3   
  3 Geary, Scott                 Army                  47.98m     50.90m     167-00   2   
  4 Davis, Richard               Army                  49.10m     50.07m     164-03   1   
  5 Jones, Shane                 Army                  44.85m    x44.64m     146-05 
  6 Fortney, Kyle                Navy                  46.79m    x43.12m     141-06 
 
Event 16  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Houston, Joshua              Navy                   2.04m      2.09m    6-10.25   5   
  2 Holland, Earnest             Army                   1.94m      1.99m    6-06.25   2.50
  2 Hutchins, Michael            Army                   2.04m      1.99m    6-06.25   2.50
  4 Montermini, Rand             Navy                   1.99m      1.89m    6-02.25   1   
 -- Leslie, Hank                 Navy                   1.89m         NH            
 -- Wagner, Thomas               Army                   2.14m         NH            
 
Event 18  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bunnell, Kenneth             Navy                 9:07.00    9:08.19    5   
  2 Lehardy, Barrett             Army                 9:05.13    9:20.89    3   
  3 Jester, Daniel               Army                 9:17.59    9:27.15    2   
  4 Castelli, Mark               Army                 9:27.00   x9:27.41  
  5 O'Donnell, Shane             Navy                 9:18.00    9:33.52    1   
  6 Delaney, Thomas              Navy                 9:22.00   x9:39.26  
 
Event 20  Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Army  'A'                                           41.75      42.17    5   
     1) Wilkes, Jason                   2) Taylor, Patrick                
     3) Hoffman, Michael                4) Kensy, Taylor                  
  2 Navy  'A'                                           42.31      42.50    3   
     1) Simmonds, Mitch                 2) Bogaard, Brett                 
     3) Goldstone, Rico                 4) Elrod, Jalen                   
 
Event 22  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rome, Cody                   Navy                 3:49.70    3:53.38    5   
  2 DellaPelle, Dominic          Navy                 3:48.00    3:54.30    3   
  3 Russell, Kevin               Army                 3:59.31    3:55.28    2   
  4 Haney, Jeremy                Navy                 3:54.42   x3:58.04  
  5 Jones, Christopher           Army                            4:04.03    1   
  6 Nix, Daniel                  Army                 3:55.08   x4:11.18  
 
Event 24  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Ryan, Thomas                 Army                   14.40      14.33   3.7   5   
  2 Simmonds, Mitch              Navy                   14.59      14.42   3.7   3   
  3 Martin, Kyler                Army                   14.60      14.47   3.7   2   
  4 Losee, Isaac                 Navy                   15.45      14.81   3.7   1   
  5 Holland, James               Army                   15.01     x15.34   3.7 
  6 Fowler, Christopher          Navy                   16.17     x16.05   3.7 
 
Event 26  Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Taylor, Patrick              Army                   48.58      49.45    5   
  2 Jackson, Alexander           Navy                   49.08      49.55    3   
  3 Evers, Matthew               Navy                   49.69      49.62    2   
  4 Green, Matthias              Army                   48.89      50.37    1   
  5 Cadiente, Jeremy             Navy                   49.80     x50.61  
  6 Hutchins, Michael            Army                   48.20     x52.48  
 
Event 28  Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Wilkes, Jason                Army                   10.83      10.87   NWI   5   
  2 Elrod, Jalen                 Navy                   11.08      11.11   NWI   3   
  3 Bogaard, Brett               Navy                   10.94      11.17   NWI   2   
  4 Goldstone, Rico              Navy                   11.08     x11.19   NWI 
  5 Knotts, Eliot                Army                   10.90      11.48   NWI   1   
  6 Lee, Junyoung                Army                   11.35     x11.54   NWI 
 
Event 30  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Connelly, Lucas              Navy                 1:51.14    1:55.10    5   
  2 Kennedy, Weston              Navy                 1:53.45    1:55.29    3   
  3 Kingsland, Joshua            Navy                 1:53.33   x1:55.30  
  4 Wilson, Clyde                Army                 1:52.93    1:55.52    2   
  5 MacPherson, Ian              Army                 1:56.99    1:56.69    1   
  6 Fisher, Nathan               Army                 1:55.00   x1:58.20  
 
Event 32  Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kensy, Taylor                Army                   53.67      55.76    5   
  2 Smith, Christopher           Army                   54.34      55.91    3   
  3 Werling, Joshua              Navy                   55.94      56.08    2   
  4 Fowler, Christopher          Navy                   56.25      56.52    1   
  5 Cheng, Alex                  Army                   54.66     x57.69  
  6 White, Fleet                 Navy                   55.77     x58.20  
 
Event 34  Men 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Wilkes, Jason                Army                   22.13      22.03   2.2   5   
  2 Bogaard, Brett               Navy                   22.05      22.14   2.2   3   
  3 Jackson, Marcus              Army                   22.20      22.36   2.2   2   
  4 Jackson, Alexander           Navy                   22.39      22.54   2.2   1   
  5 Simmonds, Mitch              Navy                   22.80     x22.60   2.2 
  6 Hoffman, Michael             Army                   22.09     x22.68   2.2 
 
Event 36  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rome, Cody                   Navy                           14:44.03    5   
  2 Galindo, Ricardo             Army                14:52.34   14:46.32    3   
  3 Pearson, James               Navy                14:41.93   14:47.94    2   
  4 Satterwhite, John            Navy                14:31.20  x15:14.66  
  5 Ward, Kendall                Army                15:05.61   16:03.04    1   
  6 Russell, Kevin               Army                14:40.00  x16:27.20  
 
Event 38  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Navy  'A'                                         3:16.83    3:18.55    5   
     1) Kempel, Kolton                  2) Evers, Matthew                 
     3) Cadiente, Jeremy                4) Connelly, Lucas                
  2 Army  'A'                                         3:15.00    3:19.78    3   
     1) Smith, Christopher              2) Green, Matthias                
     3) Kensy, Taylor                   4) Taylor, Patrick                
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Navy                       116        2) Army                       87   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Navy                       102.50     2) Army                      100.50